
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Dropout Voltage | 60 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Accuracy | 1.4 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Reference Voltage | 1.267 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 840
Distributors
pcbx
Unit Price$2.54683
Ext.Price$2.54683
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.54683 | $2.54683 |
| 10 | $1.92103 | $19.21030 |
| 25 | $1.76457 | $44.11425 |
| 50 | $1.67826 | $83.91300 |
| 100 | $1.59616 | $159.61600 |
| 300 | $1.52892 | $458.67600 |
| 500 | $1.46450 | $732.25000 |
| 1000 | $1.42687 | $1426.87000 |
